اولويت‌هاي اعزام به حج تمتع سال جاري اعلام شد
روزنامه جمهوري اسلامي
21/01/1390
سرويس خبر: داخلي
اولويت‌هاي اعزام به حج تمتع سال جاري اعلام شدسازمان حج و زيارت جزييات پذيرش دارندگان اولويت تشرف به حج تمتع سال 1390 را تشريح كرد.
تمام كساني كه قبض وديعه‌گذاري علي‌الحساب حج تمتع را تا تاريخ 20 فروردين‌ماه 1384 دارند و همچنين تمام متولدان سال 1310 و پيش از آن كه قبض وديعه‌گذاري علي‌الحساب حج در يكي از شعب بانك ملي ايران را تا تاريخ 29 اسفندماه 1386 دارند، مي‌توانند از 25 فروردين‌ماه امسال به كاروان‌ها مراجعه كنند.
الف ـ مشمولان تشرف:
1ـ كليه دارندگان قبوض وديعه‌گذاري علي‌الحساب حج تمتع يك‌ميليون توماني كه تا تاريخ 20 فروردين‌ماه 1384 در يكي از شعب بانك ملي وديعه‌گذاري كرده‌اند، از اين رو:
1ـ1 آن دسته از متقاضياني كه اسناد ثبت نامي سال‌هاي 1360 و 1363 (با مبالغ 180،000 و 200،000 و 250،000 و 270،000 ريالي) را دارند، بايد ضمن مراجعه به دفتر حج و زيارت استان مربوط براي تبديل سند خود به قبض وديعه‌گذاري يك‌ميليون توماني و استفاده از تسهيلات متعلقه اقدام و براي دريافت قبض جديد به شعبه بانك معرفي‌شده از سوي حج و زيارت استان مراجعه كنند.
1ـ2 اسناد هشت‌ميليون ريالي مربوط به سال 1377 و منتهي به 31 فروردين‌ماه 1378. دارندگان اين‌گونه اسناد بايد پيش از مراجعه به مدير كاروان به يكي از شعب بانك ملي مجهز به شبكه سيبا و با استفاده از تسهيلات و يارانه مربوطه (3,000،000 ريال) مراجعه و نسبت به تبديل قبض وديعه‌گذاري خود به قبض 10،000،000 ريالي اقدام كنند.
1ـ3 اسناد هشت‌ميليون ريالي از اول ارديبهشت‌ماه 1378 تا 29 اسفندماه 1387. دارندگان اين‌گونه اسناد بايد قبل از مراجعه به مدير كاروان به يكي از شعب بانك ملي مجهز به شبكه سيبا مراجعه و با احتساب سود متعلقه نسبت به تبديل سند خود به وديعه‌گذاري حج تمتع 10،000،000 ريالي اقدام كنند.
2ـ كليه متولدان سال 1310 و سال‌هاي ماقبل كه داراي قبض وديعه‌گذاري علي الحساب 10،000،000 ريالي از 21 فروردين‌ماه 1384 تا 29 اسفندماه 1386 باشند. اسناد انتقالي (حتا از بستگان درجه يك) مشمول اين بند نمي‌شود.
3ـ بستانكاران سازمان: افراد واجد شرايط داراي اولويت تشرفي كه در سال‌هاي گذشته در كاروان پذيرش شده و مشرف نشده‌اند بايد ابتدا به دفتر حج و زيارت استان مراجعه تا وفق دستورالعمل‌هاي سازمان نسبت به پايدار كردن قبض وديعه‌گذاري مربوط از طريق مراجعه به شعب بانك ملي وفق ضوابط اقدام لازم براي ايشان معمول شود. بديهي است اين‌گونه اسناد بعد از تبديل به قبض وديعه‌گذاري 10ميليون ريالي جديد از سوي بانك نسبت به ظهرنويسي آن با ذكر سابقه اولويت و شماره قبض اوليه، اقدام و ممهور به مهر بانك خواهد شد.
ب ـ تاريخ پذيرش در كاروان‌ها:
اسامي، آدرس و تلفن مديران منتخب كاروان‌هاي حج سال جاري روز سه‌شنبه 23 فروردين‌ماه 1390 براي كليه استان‌ها و چهارشنبه 24 فروردين‌ماه 1390 براي استان‌هاي تهران، قم و البرز از طريق جرايد محلي اعلام خواهد شد. ضمناً زمان پذيرش متقاضيان داراي اولويت تشرف در كاروان‌ها براي تمام استان‌ها به غير از تهران، قم و البرز روز پنج‌شنبه 25 فروردين‌ماه 1390 و براي استان‌هاي تهران، قم و البرز روز جمعه 26 فروردين‌ماه تا 10 روز بعد خواهد بود.
تذكر مهم
1ـ چنانچه در زمان تعيين‌شده براي مراجعه افراد به كاروان‌هاي مربوط، ظرفيت كاروان‌هاي استان تكميل نشود، سازمان حج و زيارت از اولويت‌هاي بعدي دعوت به‌عمل خواهد آورد. لذا تأكيد مي‌شود دارندگان قبوض داراي اولويت حتماً در مدت مقرر به كاروان‌ها مراجعه كنند.
2ـ توصيه مي‌شود متقاضيان در هنگام انتخاب كاروان دقت كافي را از جهات مختلف (همراهي با اقوام و آشنايان، شرايط مختلف كاروان و...) معمول دارند، زيرا ظرفيت و قيمت كاروان با توجه به شرايط، تعيين شده است و جابه‌جايي كاروان پس از ثبت نام امكان‌پذير نيست.
ج ـ نحوه‌ مراجعه و ثبت نام متقاضيان:
امسال تمهيداتي در نظر گرفته شده است كه متقاضيان اعزام به حج تمتع علاوه بر مراجعه حضوري به كاروان‌هاي مجاز (در زمان مقرر) بتوانند در صورت تمايل از ظرفيت 50 درصدي هر كاروان كه امكان ثبت نام به‌صورت غيرحضوري را دارد، با مراجعه به آدرس اينترنتي http://haj90.haj.ir از منزل يا هر جاي ديگر نسبت به انجام مراحل ثبت نام در كاروان (شهر / شهرستان) استان محل سكونت خود به‌صورت غيرحضوري اقدام كنند.
توجه: پس از ثبت نام متقاضي از طريق سامانه فوق (غيرحضوري) بايد براي پيگيري و مراجعه به كاروان نسبت به اخذ كد ره‌گيري و رسيد ثبت نام كه حاوي تذكرات و نكات ضروري است، اقدام كند و اصل قبض وديعه‌گذاري خود را به مدير كاروان تحويل دهد.
توجه: افرادي كه قصد نام‌نويسي از طريق مراجعه حضوري به كاروان را دارند، مي‌توانند كاروان‌هاي مورد نظر خود را از روزنامه يا سامانه فوق انتخاب و سپس مراجعه كنند.
د ‌ـ مدارك مورد نياز براي نام‌نويسي در كاروان:
اصل و كپي قبض وديعه‌گذاري حج تمتع مطابق بند "الف" اين اطلاعيه. اصل شناسنامه و تصوير از تمام صفحات آن. دو قطعه عكس 4×6 مشابه عكس گذرنامه يا تصويري كه شش‌ماه از تاريخ آن نگذشته باشد. اصل و كپي كارت ملي يا شماره تأييدشده آن.
تذكرات ضروري و لازم
الف ـ متقاضيان پس از نام‌نويسي بايد رسيد مربوط را از مدير كاروان دريافت و نزد خود نگهداري كنند.
ب ـ چنان‌چه نشاني و تلفن متقاضي نسبت به زمان ثبت نام اوليه در بانك تغيير كرده باشد، بايد آدرس و شماره‌ جديد تلفن را هنگام ثبت نام به مدير كاروان اعلام كنند.
ج ـ متقاضيان محترم مطابق برنامه‌ اعلام‌شده و در مهلت مقرر ظرف چهار روز بايد به پزشك كاروان مراجعه و اقدامات مربوط به معاينات خود را انجام دهند. بديهي است در صورت تأخير متقاضي در اين خصوص، مدير كاروان اجازه خواهد داشت نسبت به جايگزيني او از ديگر متقاضيان واجد شرايط اقدام كند.
د ـ تحويل فرم واريزي هزينه‌ مابه‌التفاوت سفر به متقاضي، پس از انجام معاينات پزشكي و تأييد استطاعت جسمي از سوي پزشك با مراجعه به دفتر كاروان يا سايت اينترنتي فوق امكان‌پذير خواهد بود.
ه ـ متقاضيان پس از دريافت فرم واريزي هزينه مابه‌التفاوت سفر بايد حداكثر ظرف هفت روز با مراجعه به يكي از شعب بانك ملي نسبت به واريز وجه هزينه‌ سفر اقدام كنند و در صورت تأخير، مدير كاروان اجازه جايگزيني متقاضي جديد را خواهد داشت.
ه ‌ـ گذرنامه:
نظر به اين‌كه در حج تمتع از گذرنامه‌ بين‌المللي انفرادي براي تشرف به حج تمتع استفاده خواهد شد. لذا متقاضيان واجد شرايط لازم است در صورت نداشتن گذرنامه‌ بين‌المللي از هم‌اكنون براي اخذ گذرنامه جديد اقدام كنند و كساني كه داراي گذرنامه با تاريخ اعتبار كمتر از 10 ارديبهشت‌ماه 1391 هستند، بايد نسبت به تمديد يا تعويض گذرنامه خود اقدام كنند.
تذكر مهم
به‌لحاظ شرايط خاص سفر حج تمتع و سهولت در اخذ رواديد و برخي ديگر از امور اجرايي حج، ضروري است متقاضيان محترم داراي گذرنامه‌ بين‌المللي انفرادي بوده و حداكثر تا نيمه تيرماه سال جاري با اعلام قبلي مدير كاروان آن را به كاروان مربوط تحويل دهند. ضمناً به اطلاع متقاضيان محترم مي‌رساند با هماهنگي به‌عمل آمده با اداره‌هاي گذرنامه‌ ناجا در استان‌هاي مختلف براي تسريع در صدور گذرنامه حجاج، دفاتر "پليس + 10" در زمينه تعويض يا دريافت گذرنامه‌ جديد همكاري لازم را مبذول خواهند داشت.
و‌ـ هزينه تشرف:
هزينه قطعي سفر هر كاروان بر مبناي مخارج ارزي و ريالي براي هر زائر محاسبه و انجام شده است كه مبلغ قطعي آن در اطلاعيه استاني براي هر كاروان درج خواهد شد. بنابراين از آن‌جايي كه وديعه اوليه دريافت‌شده توسط بانك ملي به‌صورت علي‌الحساب بوده است، لذا مديران كاروان هنگام ثبت نام متقاضي برگه‌ واريز قطعي هزينه سفر ويژه حج تمتع سال 1390 را براي مراجعه به بانك و واريز هزينه به متقاضي تحويل خواهد داد.
ضمناً زائران علاوه بر پرداخت هزينه مابه‌التفاوت به بانك ملي و دريافت قبض مخصوص هزينه سفر حج تمتع، وجوه مربوط به هزينه‌هاي آموزش و مخارج دفتر مدير كاروان را كه به تناسب استان مربوط برآورد و تعيين شده است، بايد مستقيماً به حساب بانكي مدير كاروان واريز و قبض آن را به او تحويل دهند و در نتيجه، ضرورتي به پرداخت هيچ‌گونه وجه نقد ديگري به مدير كاروان نخواهد بود.
توضيح: براساس دستورالعمل سازمان براي هزينه‌هاي شخصي زائران مانند تهيه ساك، لباس احرام، پتو، هزينه انتقال به فرودگاه و... مدير كاروان موظف است در اولين جلسه آموزشي با همكاري و همفكري سه نفر از افراد برگزيده از سوي زائران به تهيه ملزومات سفر (با هزينه زائران) اقدام كند و نظارت بر اين‌گونه هزينه‌ها نيز برعهده سه نفر نماينده‌ زائران خواهد بود.
ز‌ـ اقدامات انجام‌شده براي اسكان زائران:
1ـ با توجه به اين‌كه در حج تمتع بسياري از امور از جمله مسكن حجاج براساس مقررات وزارت حج عربستان سامان‌دهي و به اجرا گذاشته مي‌شود و سازمان حج و زيارت براي انتخاب هتل‌ها و يا تقسيم ظرفيت‌ها با محدوديت روبه‌رو است. بنابراين مقررات وزارت حج عربستان سعودي كه سرانه متراژ اسكان حجاج در مدينه منوره را 5 / 4 و در مكه‌ مكرمه 4 مترمربع با احتساب فضاي خدماتي در ساختمان و هتل تعيين كرده، نسبت به تأمين محل اسكان حجاج اقدام شده است.
2ـ امسال با تلاش بسيار امكان اسكان 100 درصد زائران در هتل‌هاي منطقه مركزي مدينه منوره و نزديك به حرم شريف نبوي (ص) فراهم شده است. بنابراين با توجه به اين‌كه شرايط اسكان زائران در مكه مكرمه با مدينه متفاوت است و با توجه به استقبال زائران سال گذشته از امكانات اقامتي با شرايط بهتر و درخواست افزايش كيفيت بيشتر در مكه‌ مكرمه، اين سازمان براي تامين درصد بيشتري هتل با شرايط و امكانات بهتر اقدام كرد. بنابراين در حج امسال بخش عمده‌اي از زائران در ساختمان‌ها و هتل‌هاي حج گذشته اسكان خواهند يافت و براي تشرف به مسجدالحرام از اتوبوس‌هاي مخصوص زائران ايراني كه از مناطق مختلف به ايستگاه‌هاي اطراف حرم تردد مي‌كنند، استفاده خواهند كرد.
3ـ با توجه به اين مطالب، هزينه مسكن هر زائر با توجه به ساختمان محل اسكان در مدينه‌ منوره و مكه مكرمه محاسبه و تعيين شده است. بنابراين يكي از دلايل مهم تفاوت هزينه‌هاي هر كاروان، مكان اقامت آن‌ها در هريك از دو شهر يادشده است.
1ـ همان‌گونه كه اشاره شد، تفاوت هزينه‌هاي كاروان‌ها ناشي از اختلاف قيمت اجاره مسكن، ايستگاه پرواز و.... است. بنابراين پس از واريز وجه هزينه سفر به بانك، امكان بازگرداندن مابه‌التفاوت پرداختي در اسرع وقت ممكن نيست. مضافاً اين‌كه به دليل ايجاد مشكلات اجرايي، جابه‌جايي در كاروان مقدور نيست. بر اين اساس به متقاضيان محترم ثبت نام در كاروان‌ها توصيه مي‌شود از ابتدا دقت كافي در انتخاب كاروان مورد نظر خود داشته باشند.
2ـ در صورت اخذ مجوزهاي لازم از سوي مبادي ذي‌ربط انشاءالله تمام زائران مدينه اول از ايستگاه‌هاي پروازي تعيين‌شده مستقيماً به مدينه‌ منوره اعزام و از طريق جده به ايستگاه‌هاي پروازي خود بازخواهند گشت. همچنين زائران مدينه دوم نيز از ايستگاه‌هاي پروازي خود مستقيماً به جده اعزام مي‌شوند و در مراجعت از فرودگاه مدينه بازخواهند گشت. اين اقدام با توجه به مقررات دولت عربستان و عدم ورود يا خروج از فرودگاه جده در يك نوبت، در آسايش و رفاه زائران از طريق كاهش سفر بين شهري و توقف در سطح فرودگاه جده مؤثر است.
ح ـ نحوه دريافت مبلغ وجه قرباني زائران:
پس از توافق با بانك توسعه اسلامي در عربستان و نهايي شدن قيمت آن به اطلاع متقاضيان خواهد رسيد كه مبلغ قطعي در زمان مقتضي از سوي زائران به حسابي كه از طرف مدير كاروان به آن‌ها اعلام خواهد شد، بايد واريز شود.
ط ‌ـ نقل و انتقال اسناد:
با توجه به بخشنامه شماره 15885/34/1 در 27 آذرماه 1378 سازمان ثبت اسناد و املاك كل كشور و نيز مندرجات ظهر قبوض وديعه‌گذاري حج تمتع، آن دسته از افرادي كه بنا به هر دليلي تمايل دارند اسناد حج تمتع خود را به بستگان درجه يك شامل پدر، مادر، فرزند، خواهر، برادر و همسر واگذار كنند، بايد قبل از ثبت نام در كاروان، ابتدا به يكي از دفاتر خدمات زيارتي مراجعه و نسبت به درج اطلاعات و طي مراحل بعدي انتقال مربوط اقدام كنند.
تذكر: آن دسته از زائران كه قبلاً با مراجعه به دفاتر اسناد رسمي قبض وديعه‌گذاري خود را به احدي از بستگان درجه اول خود واگذار كرده‌اند نيز بايد حتماً با در دست داشتن اسناد مربوط به يكي از دفاتر خدمات زيارتي مراجعه كنند تا اطلاعات آن‌ها در سيستم جامع نقل و انتقال درج شود و سپس براي تغيير قبض وديعه‌گذاري به نام فرد انتقال گيرنده (احدي از بستگان درجه اول) به بانك ملي مراجعه كنند. تأكيد مي‌شود كه در صورت طي نكردن اين مراحل، امكان ثبت نام در هيچ‌يك از كاروان‌ها براي فرد انتقال گيرنده فراهم نخواهد شد.
ي ـ شرايط تشرف مشمولان وظيفه، نظاميان، مقامات و مديران دستگاه‌هاي دولتي:
شرايط خروج از كشور مشمولان وظيفه، نيروهاي نظامي و انتظامي تابع مقررات مربوط خواهد بود و سفر آن دسته از مقامات و مديران دستگاه‌هاي اجرايي و نيز فرمانداران و بخشداران كه قبلاً به حج تمتع مشرف شده‌اند تابع مفاد بخشنامه شماره61689/481 در چهارم دي‌ماه 84 دبير هيأت دولت خواهد بود.

http://www.jomhourieslami.com/1390/13900121/13900121_03_jomhori_islami_akhbar_dakheli_0015.html