دانشنامه آنلاين "ويكي پديا" در حال مرگ است
روزنامه جمهوري اسلامي
21/06/1390
سرويس خبر: داخلي
دانشنامه آنلاين "ويكي پديا" در حال مرگ استدر شرايطي كه تنها 10 سال از عمر ويكي پديا مي‌گذرد اين دانشنامه آنلاين آزاد در حال نابودي است. "جيمي ولز" در كنفرانس سالانه ويكي پديا با ابراز نگراني از اين مساله گفته است كه هيچكس حاضر نيست ويكي پديا را به روز كند. اساس اين سايت بر پايه اطلاعاتي است كه هر كاربر مي‌تواند در يك موضوع و مقوله خاص به روز كند و يا بنويسد، اما اكنون به نظر مي‌رسد تعداد همكاراني كه اين به روزرساني‌ها را انجام مي‌دهند به شدت كاهش يافته است.
به گزارش وب نيوز، بنيانگذار ويكي پديا افزوده است كه ما در حال ساماندهي تعداد ويرايشگرهاي خود نيستيم. به نظر من اين مساله، يك بحران وخيم نيست اما بسيار مهم است. همكاران قديمي كه هميشه اطلاعات خود را براي غني شدن ويكي پديا ارائه مي‌كردند تا اين سايت را به يك منبع مهم اطلاعاتي روي وب تبديل كنند پير شده اند، ازدواج كرده اند، خانواده تشكيل داده‌اند و ديگر زمان خود را به كارهاي ديگري اختصاص مي‌دهند. زماني كه در سال 2001 ويكي پديا عرضه شد خانه‌اي بود كه به وب ايده ساخت يك منبع جديد اخبار در دسترس و كاملاً رايگان را ارائه مي‌كرد.
امروز يك دهه از تولد اين دانشنامه آنلاين آزاد جهاني گذشته است و به نظر مي‌رسد كه اشتياق اوليه در به روزرساني اطلاعات آن از بين رفته است. يكي از علل اين عدم اشتياق، شبكه‌هاي اجتماعي هستند. به طوريكه سايتهايي چون فيس بوك و توييتر تمام انرژي نوجواناني كه زماني با ويكي پديا همكاري مي‌كردند را جذب كرده‌اند.

http://www.jomhourieslami.com/1390/13900621/13900621_03_jomhori_islami_akhbar_dakheli_0005.html