تازه‌ها
روزنامه جمهوري اسلامي
21/06/1391
سرويس خبر: داخلي
تازه‌ها


جنجال جديد سلمان رشدي مرتد
ساخت فيلمي از يكي از آثار سلمان رشدي مرتد جنجال جديدي براي اين نويسنده شده است به نحوي كه هيچ توزيع‌كننده‌اي حاضر به پخش اين فيلم در هند نيست. به گزارش فارس، گويا پاياني براي دردسرهاي سلمان رشدي نيست و بعد از انتشار كتاب ضداسلام "آيات شيطاني" و حكم ارتداد وي از سوي رهبر كبير جمهوري اسلامي حضرت امام خميني(ره)، اين بار ساخته شدن فيلمي از رمان وي در مورد مردم هندوستان جنجال‌ساز شده است.بنا بر گزارش گاردين، پس از توليد فيلمي از رمان "بچه‌هاي نيمه شب" كه اخيرا كار توليد آن در آمريكا به پايان رسيده و در حال اكران است، هيچ توزيع‌كننده هندي حاضر به توزيع اين فيلم در هندوستان نشده است. بعد از اولين نمايش اين فيلم در اواخر هفته گذشته در تورنتو، كارگردان اين فيلم "ديپا مهتا" عنوان كرد: تا به امروز هيچ توزيع‌كننده هندي حاضر به اكران اين فيلم در هند نشده است. وي در ادامه افزود: سلمان رشدي بارها مدعي شده اين كتاب نامه‌هاي عاشقانه به مردم هند است. من متاسفم كه سياستمداران هندي، مردم هند را از ديدن اين فيلم باز مي‌دارند و اجازه نمي‌دهند تا آنها خودشان در مورد اين اثر تصميم‌گيري كنند. "بچه‌هاي نيمه‌شب" نام اثري است از سلمان رشدي كه در سال1360 (1981 ميلادي)نوشته شده است.
توليد فيلمي موهن عليه پيامبر اعظم(ص) در آمريكا
فيلم موهن "زندگي محمد[ص] رسول اسلام" كه عليه پيامبر اعظم(ص) در آمريكا ساخته شده داراي توهين‌هايي به آن حضرت است كه زبان از بيان آنها حيا مي‌كند. به گزارش انتخاب قبطيان مصري مهاجر در آمريكا با همكاري تيري جونز كشيش ديوانه آمريكايي اقدام به ساخت فيلمي در توهين به پيامبر اعظم(ص) كرده‌اند. بنابراين گزارش برخي از صحنه‌هاي اين فيلم موهن كه منتشر شده نشان مي‌دهد اين فيلم به رابطه پيامبر اكرم(ص) با حضرت خديجه(س) و عايشه مي‌پردازد و صحنه‌هاي آن به گونه‌اي است كه زبان از بيان آنها حيا مي‌كند.گروه موسوم به "قبطيان مهاجر" در آمريكا اعلام كرده‌اند قصد دارند اين فيلم "زندگي محمد(ص) رسول اسلام" نامگذاري شده و اخيرا به كارگرداني سام باسيل ساخته شده است را امروز 21 شهريور (11 سپتامبر) به نمايش درآورد. آنان قرار است اين فيلم را براي نخستين بار در حركت موهن تيري جونز كه به آن "محاكمه مردمي محمد(ص)" مي‌گويد به نمايش درآورند. بنابر اين گزارش اين فيلم كه با حمايت مركزي به نام "هيئت عالي حكومت قبطيان" و كليساي تيري جونز ساخته شده با صحنه‌هايي از حملات گروه‌هاي تندرو به يك داروخانه مربوط به پزشكي قبطي را نشان مي‌دهد و سپس به حيات پيامبر اعظم(ص) منتقل مي‌شود. در اين فيلم نقش پيامبر اسلام را يك بازيگر آمريكايي در نهايت سياهي بازي مي‌كند و در آن تلاش شده كه نزول وحي بر پيامبر اسلام(ص) را دروغ معرفي كنند.بنابر اين گزارش با اكران بخش‌هايي از اين فيلم در فضاي مجازي و اقدام موهن قبطيان مهاجر مصري، نخستين واكنش‌ها از مصر عليه اين اقدام برخاسته است. در نخستين اقدام "شوراي جهاني قبطيان" در مصر در بيانيه‌اي رسمي اين اقدام را به شدت رد كرده و عنوان كرده كه قبطيان مهاجر به دنبال ايجاد اختلاف در بين قبطيان هستند كه در كنار مسلمانان زندگي مي‌كنند. علي جمعه مفتي اعظم مصر نيز ساخت اين فيلم را به شدت محكوم كرده و آن را توهيني به بزرگترين نماد مقدس جهاني و اسلامي يعني پيامبر اعظم(ص) دانسته است.وي بهانه‌هايي از قبيل آزادي بيان و انديشه درباره توليد چنين فيلم‌هايي را رد كرده و افزوده است: توهين به مقدسات اديان هرگز در آزادي بيان قرار نمي‌گيرد بلكه بخشي از پايمال كردن حقوق بشر است.
عربستان ادعاي دخالت ايران در حوادث قطيف را تكذيب كرد
وزير كشور عربستان هرگونه ارتباط ميان حوادث به وقوع پيوسته در مناطق شيعه‌نشين كشورش با ايران را تكذيب كرد. به گزارش ايسنا، احمد بن عبدالعزيز در سخناني در حاشيه همايش پولشويي در رياض با اشاره به ايران و ادعاي نقش آن در حوادث مناطق شيعه نشين عربستان گفت: هيچ مدركي وجود ندارد كه قاطعانه ثابت كند حوادث به وقوع پيوسته در منطقه قطيف واقع در شرق عربستان به واسطه تحريك كشوري خاص انجام شده است. وي ادامه داد: زماني كه پرچمي غير از پرچم عربستان برافراشته مي‌شود اين به آن معنا است كه تظاهراتي با رنگ و بوي خارجي در جريان است اما به شكل قاطع ثابت نشد كه اين مساله با تحريك كشورهاي ذي‌ربط انجام شده است. به گزارش ميدل ايست نيوز، وزير كشور عربستان افزود: آنچه كه در بخش‌هايي از منطقه قطيف اتفاق افتاد تجمعاتي از سوي تعدادي از افراد بود كه از پلاكاردهايي كه در دست داشتند مشخص بود كه از سوي گروه‌هاي خارجي ساماندهي شده‌اند.

http://www.jomhourieslami.com/1391/13910621/13910621_03_jomhori_islami_akhbar_dakheli_0016.html