نامه‌ علي مطهري به آيت‌الله جنتي
روزنامه جمهوري اسلامي
26/09/1391
سرويس خبر: داخلي
نامه‌ علي مطهري به آيت‌الله جنتيدر پي انتشار مصاحبه آيت‌الله جنتي دبير شوراي نگهبان در باره رقابت‌هاي انتخاباتي در برخي ازرسانه‌ها‌ي روز شنبه، دكتر علي مطهري نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي، نامه‌اي خطاب به ايشان منتشركرد.
بگزارش سايت فردا متن نامه مطهري به شرح زير است:
آيت‌الله جنتي
دبير محترم شوراي نگهبان
با اهداء سلام و تحيت، در مصاحبه اخيرتان فرموده ايد "آيا اسلام اجازه مي‌دهد كه برخي در رقابت‌هاي انتخاباتي فحاشي كنند، تهمت بزنند، آبروي اشخاص را ببرند، افراد ديگر را تخريب كنند؟"
سخن درستي است اما اين سوال مطرح مي‌شود كه جناب عالي كه چنين اعتقادي داريد، چرا پس از مناظره مشهور در آستانه انتخابات رياست جمهوري سال 88 هيچ اقدامي از طريق شوراي نگهبان نكرديد كه اگر مي‌كرديد فتنه‌اي با آن وسعت پديد نمي‌آمد و شايد اصلا فتنه‌اي رخ نمي‌داد. به تعبير اميرالمومنين علي عليه‌السلام "حق، وسيعترين ميدانها در مقام توصيف است و تنگ‌ترين ميدانها در مقام عمل."
همچنين فرموده ايد "امكاني براي حضور مجدد فتنه گران در صحنه انتخابات وجود ندارد و آنها حتي نبايد توهم اين حضور مجدد را داشته باشند."
اگر مقصود شما افرادي است كه جرم آنها در دادگاه صالح اثبات شده و حكم دادگاه موجب محروميت آنها از حقوق اجتماعي است، سخن جناب عالي درست است، در غير اين صورت وجاهت قانوني ندارد. فرضا آقايان موسوي و كروبي هم كانديداي رياست جمهوري شوند، قطع نظر از اعتقاد شخصي ما درباره ميزان قصور يا تقصير آنها در بحران مذكور، چون در هيچ دادگاهي به طور علني محاكمه نشده و از خود دفاع نكرده اند، مجوز قانوني براي رد صلاحيت آنها وجود ندارد. پس بهتر است به جاي صدور اين گونه احكام مِن عندي راه قانون را طي كنيم. توفيق بيشتر حضرت عالي را از خداي متعال خواستارم.
با تقديم احترام
علي مطهري
آيت‌الله جنتي دبير شوراي نگهبان در مصاحبه اخير خود تاكيد كرده بود امكاني براي حضور مجدد فتنه گران در صحنه انتخابات وجود ندارد و آنها حتي نبايد توهم اين حضور مجدد را داشته باشند به گزارش فارس به نقل از مجله آدينه وي در پاسخ به اين سئوال كه آيا براي فتنه گراني كه در سال 1388 راي مردم را برنتابيدند و قواعد يك بازي دموكراتيك را به هم زدند امكان حقوقي به منظور حضور مجدد در انتخابات آينده وجود دارد؟ اظهار نمود: امكاني براي حضور مجدد فتنه گران در صحنه انتخابات وجود ندارد و آنها حتي نبايد توهم اين حضور مجدد را داشته باشند. فتنه گران بزرگترين خيانت را به نظام اسلامي و مردم انجام دادند و لطمه سنگيني به كشور زدند. اينها نشان دادند نه به قانون اساسي، نه به فقه اسلامي و نه اخلاق اسلامي اعتقاد و التزامي ندارند. امروز ارتباط فتنه گران با خارج و دشمنان انقلاب كاملا محرز شده است و اين مسئله در پرونده‌هاي اين افراد كه در دادگاه‌ها تشكيل شده و در اعترافات آنها كاملا روشن است. آيا اين افراد حائز شرايط سنگين اصل 115 هستند كه مجددا بخواهند در عرصه انتخابات حاضر شوند. اينها به نظام و مردم خيانت كردند و دشمنان انقلاب را شاد كردند. مساجد و پايگاه‌هاي بسيج را آتش زدند، به دستگا ه عزاداري اباعبدالله(عليه السلام) در عاشورا جسارت كردند به ساحت مقدس امام خميني(ره) اهانت كردند و... مطمئنا امكان حضور مجدد اينها در صحنه انتخابات وجود ندارد. مردم اين افراد را به عنوان مجرم مي‌شناسند و هيچ وقت حاضر نمي‌شوند حضور دوباره آنها را بپذيرند.
وي همچنين در پاسخ به اين سئوال كه آيا كساني كه حاضر نشدند از فتنه برائت بجويند و عملكرد فتنه گران را تاييد كردند امكان حضور در انتخابات را دارند؟گفته بود: آنها هم امكان حضور در صحنه انتخابات را نخواهند داشت. چرا كه: من رضي بفعل قوم فهو منهم. ما قاتلين امام حسين(عليه السلام) را در زيارت عاشورا لعن مي‌كنيم به كساني هم كه به اين جنايت در عاشورا رضايت دادند لعن مي‌فرستيم.

http://www.jomhourieslami.com/1391/13910926/13910926_03_jomhori_islami_akhbar_dakheli_0019.html