تا انتخابات يازدهم رياست جمهوري
روزنامه جمهوري اسلامي
08/11/1391
سرويس خبر: داخلي
تا انتخابات يازدهم رياست جمهوري


دبيركل حزب كارگزاران:
حمايت از نجفي، جهانگيري و ديگران را بررسي مي‌كنيم
دبيركل حزب كارگزاران با بيان اينكه اين حزب علاوه بر نجفي و جهانگيري، ساير كانديداها را نيز در معرض انتخاب خود قرار مي‌دهد، گفت: كارگزاران بر حضور فعال در انتخابات تاكيد دارد و هر كانديدايي كه به دنبال تحول در سياست باشد در معرض انتخاب ما خواهد بود. غلامحسين كرباسچي در گفتگو با مهر، با اشاره به جلسات داخلي حزب كارگزاران براي انتخابات پيش رو، گفت: كارگزاران جزء گروههاي اصلاح‌طلب است و به صورت جداگانه و مستقل از مجموعه اصلاح‌طلبي در انتخابات عمل نخواهد كرد.وي افزود: كارگزاران اصرار دارد با توجه به شرايط كنوني و مشكلاتي كه در اين 8 سال براي كشور ايجاد شده است اگر بتواند تغييراتي در وضع موجود به وجود بياورد، با نيروهايي كه اصلاح‌طلب و نيروهاي تحول‌خواه يك برنامه ارائه كند.
كرباسچي با تاكيد براينكه بايد در انتخابات فعال بود، تصريح كرد: از لحاظ تحليلي اعتقاد داريم كه بايد در انتخابات فعال باشيم و تلاش كنيم كه آراء مردم را به سمت و سوئي سوق دهيم كه به نفع كشور و اصلاح وضعيت سياسي، فرهنگي و اقتصادي باشد.دبيركل حزب كارگزاران خاطرنشان كرد: الزاما كارگزاران يك كانديداي مستقل نخواهد نداشت، اما بر حضور و فعال بودن اصلاح‌طلبان در انتخابات تاكيد دارد.وي در پاسخ به اين سوال كه آيا ممكن است از يك كانديداي اصولگرا حمايت كنيد؟ گفت: بستگي داد كه مجموعه اصلاح‌طلبان به چه نتيجه‌اي برسند و در مورد اين موضوع تاكنون بحث جدي صورت نگرفته است و البته بستگي دارد چه اصولگرايي منظورتان باشد چراكه از مشائي تا سردار قاسمي اصولگرا محسوب مي‌شوند. دبيركل حزب كارگزاران در پاسخ به سوال كه آيا ممكن است اين اصولگرا حسن روحاني باشد، گفت: من بعيد مي‌دانم آقاي روحاني خودش را به آن معنا اصولگرا بداند؛ ايشان معتدل است.
سخنگوي جبهه اصلاح طلبان خبر داد:
تصميم گيري در مورد فرايند رسيدن به كانديداي نهائي
مجيد محتشمي از تصميم گيري در مورد فرايند رسيدن به كانديداي نهائي جبهه اصلاح طلبان در جلسه سه شنبه هفته جاري اين جبهه خبر داد و گفت: شكل گيري هيات بي‌طرف براي رسيدن به كانديداي نهائي اصلاح طلبان موجب ايجاد شائبه حمايت پشت پرده مي‌شود. وي در گفتگو با مهرافزود: سه شنبه جبهه اصلاح طلبان در خصوص فرآيند تصميم گيري پيرامون چگونگي رسيدن به اجماع براي انتخاب كانديداي جبهه اصلاح‌طلبان تصميم خواهد گرفت.
وي با بيان اينكه جبهه اصلاح طلبان برعملياتي شدن مداليته انتخاباتي خود تاكيد دارد، گفت: جبهه اصلاح طلبان كماكان در رسيدن به يك كانديداي نهايي تاكيد داشته و در شرايط كنوني كشور در صورت تصميم گيري واحد بر روي يك كانديدا شانس اصلاح‌طلبان را افزايش خواهد داد. سخنگوي جبهه اصلاح‌طلبان افزود: در صورت وجود چند كانديدا از اين جريان، تفرقه، تشتت و پراكندگي آراء و نهايتا شكست اصلاح‌طلبان را در پي خواهد داشت؛ لذا از اين زمان كوتاه تا معرفي كانديداي نهايي اصلاح‌طلبان همچنان تاكيد بر اجماع داريم.
محتشمي، همچنين در خصوص شكل گيري هيئت بي‌طرف به منظور انجام نظر سنجي، براي رسيدن به كانديداي واحد، گفت: بهتر است كميته چند نفره به كنگره تبديل شود؛ چرا كه كميته شائبه حمايت پشت پرده از يك كانديداي خاص را خواهد داشت؛ لذا پيشنهاد حزب آزادي به اصلاح‌طلبان اين است كه يك كنگره بزرگ با حضور تمام اصلاح‌طلبان در سراسر كشور تشكيل شود و كانديداي نهايي با نظر تمام اصلاح‌طلبان انتخاب شود.
عضو شوراي مركزي جبهه پايداري:
پايداري با سوءاستفاده‌كنندگان از بيت‌المال وحدت نمي‌كند
عضو جبهه پايداري گفت: ما نمي‌توانيم با كسي كه دستش به راحتي در بيت المال است و بدون حساب و كتاب خرج مي‌كند به وحدت برسيم ولو اينكه اين فرد راي هم داشته باشد. وي در گفتگو با مهر در خصوص شرايط ائتلاف جبهه پايداري با ديگر گروه‌هاي اصولگرا براي انتخابات رياست جمهوري گفت: جبهه پايداري اصولي براي خود دارد كه همان اصول را در انتخابات مجلس نهم مطرح كرده است. اگر جريانات سياسي ديگر به اين اصول اعتقاد داشته باشند و مشاركت واقعي در مواضع باشد قطعا جبهه پايداري تمايل به وحدت دارد.
طبيب زاده گفت: من اصلا قائل نيستم كه اصلاح طلبان در انتخابات آينده راي مي‌آورند بنابراين لولويي به نام اصلاح طلب وجود ندارد. اگر اصولگرايان در مصداق‌ها نمي‌توانند به وحدت برسند هر گروه مي‌تواند انتخابي كه به نظرش صحيح است را داشته باشد.وي ادامه داد: مشكل اين است كه معمولا اين هماهنگي‌ها به وجود نمي‌آيد. انقلاب هم اكنون به سمت خالص شدن ديدگاهها پيش مي‌رود اگر كسي 20 سال پيش كليت نظام را قبول داشت مي‌توانست مورد تاييد جناح‌هاي مختلف سياسي باشد اما امروز وضعيت فرق كرده و مواضع افراد به اقتصادي سياسي و سياست خارجي ريز شده است.
عضو جبهه پايداري خاطر نشان كرد: موضوعاتي مانند استفاده از بيت المال و ساده زيستي خط قرمزهاي جبهه پايداري است ما معتقديم از فردي بايد حمايت شود كه به طور واقعي ولايت پذير باشد. الان تجربه كرده‌ايم كه عدم تقيد به ولايت و ولايت مداري ممكن است چه بر سر نظام آورد. نمي‌خواهيم تجربه‌اي را دوباره تجربه كنيم. نظام نبايد براي اموري كه تجربه شده دوباره بها بپردازد.طبيب زاده گفت: ما نمي‌توانيم با كسي كه دستش به راحتي در بيت المال است و بدون حساب و كتاب خرج مي‌كند به وحدت برسيم ولو اينكه اين فرد راي هم داشته باشد.

http://www.jomhourieslami.com/1391/13911108/13911108_03_jomhori_islami_akhbar_dakheli_0025.html