كنگره خطر جريان‌هاي تكفيري و راه‌هاي مقابله با آن برگزار مي‌شود
روزنامه جمهوري اسلامي
21/07/1392
سرويس خبر: داخلي
كنگره خطر جريان‌هاي تكفيري و راه‌هاي مقابله با آن برگزار مي‌شود


بخش خبري: حضرت آيت‌الله مكارم شيرازي در آغاز درس خارج فقه گفت: علماي اسلام در برابر جريان‌هاي تكفيري سكوت نكنند مسأله جهاد نكاح رسوايي عظيمي بود و برخلاف ضرورت دين مبين اسلام است و ما اين سؤال را مطرح مي‌كنيم كه چرا بايد علماي اسلام در قبال آن سكوت كنند؟
به گزارش دبيرخانه كنگره بين‌المللي خطر جريان‌هاي تكفيري براي اسلام، آيت‌الله مكارم شيرازي در آغاز درس خارج فقه خود با بيان مطلب فوق و با اشاره به اين كه جريان‌هاي تكفيري اقليتي در جهان اسلام هستند، تصريح كرد: اين اقليت سه خطر را متوجه جهان كرده، خطر نخست متوجه مسلمانان است كه هر روز عده‌اي بيگناه بدست اين اقليت قسي القلب و دور از منطق به خاك و خون كشيده مي‌شوند؛ آنها به شيعه و سني هيچكدام رحم نمي‌كنند.
دومين خطر اين جريان خطرناك براي جهان اسلام است كه چهره اسلام را خدشه‌دار كرده و اين دين را به عنوان دين خشونت و وحشي‌گري معرفي مي‌كنند؛ درحالي كه پيامبر اسلام، پيامبر رحمت و مهرباني بود و متأسفانه اين اقدامات آنها سبب شده جاذبه اسلام تبديل به دافعه شود و دشمنان نيز با همين بهانه به اسلام‌ستيزي دامن مي‌زنند.
ايشان خطر سوم جريان تكفيري را متوجه جهان بشريت دانسته و تصريح كردند: آنها با اقدامات خود همه جا را ناامن كرده‌اند و ما براي اين كه در قبال اين جريان سكوت نكنيم بنا داريم كنگره "خطر جريان‌هاي تكفيري براي اسلام، مسلمين و جهان بشريت، و راه‌هاي مقابله با آن" را آبان ماه سال آينده با حضور علماي جهان اسلام در شهر مقدس قم برگزار كنيم.
ايشان افزودند: در اين راستا مشورت‌هاي لازم با بزرگان انجام شده و خوشبختانه با استقبال مواجه شده است و اخيراً نيز جلسه مقدماتي و باشكوهي در مدرسه امام سجاد (عليه السلام) قم برگزار شد كه جمع كثيري از علماي برجسته شيعه و اهل سنت در آن حضور يافتند و اين مسأله نشان داد آمادگي براي شركت در اين كنگره بسيار زياد است.
حضرت آيت‌الله مكارم شيرازي گفت: در پي برگزاري اين مراسم، برخي از سايت‌ها و شبكه‌هاي وهابي به جنب و جوش افتاده و وانمود كرده‌اند كه علماي قم تصميم دارند اهل سنت را بكوبند.
وي با بيان اين كه اينها سرمايه‌اي جز دروغ و مطالب بي‌پايه و اساس ندارند، تصريح كردند: اين كنگره و جلسات هيچ ارتباطي با كوبيدن اهل سنت ندارند، ما از اهل سنت براي حضور در اين گونه جلسات و همايش‌ها دعوت مي‌كنيم، ما دست دوستي به آنها دراز كرده و آنها نيز اين‌گونه هستند.
ايشان اضافه كردند: ما حتي وهابيت را هم دو شاخه مي‌كنيم، شاخه تكفيري و غيرتكفيري، ما با شاخه غيرتكفيري حاضريم بحث منطقي كنيم و با آنها دعوايي نداريم. شاخه تكفيري جرياني خطرناك هستند كه همچون خفاش پنهان مي‌شوند و خود را در يك جا منفجر مي‌كنند و عده‌اي بيگناه را به خاك و خون مي‌كشند و غير از خود، ديگران حتي اهل سنت كه با آنها موافق نباشند را كافر مي‌دانند. ما با صراحت اعلام مي‌كنيم تنها با اين گروه خطرناك (گروه تكفيري) مشكل داريم، با سايرين مشكلي نداريم و حتي اصرار داريم اين گروه را نيز ارشاد و هدايت كنيم.
وي از در نظر گرفتن پنجاه عنوان براي فراخوان مقالات كنگره بين‌المللي خطر جريان‌هاي تكفيري خبر داده و افزود: جهان اسلام نبايد در مقابل چنين پديده‌اي سكوت اختيار كند، چرا كه آبروي جهان اسلام در ميان است؛ ما با كمك علماي اهل سنت به دنيا اعلام مي‌كنيم دين اسلام از چنين اقدامات وحشيانه‌اي بدور است.
حضرت آيت‌الله مكارم شيرازي در بخش ديگري از سخنان خود به فتاوي جهاد نكاح از سوي بعضي از همين جريان‌ها اشاره كرده و گفت: مسأله جهاد نكاح رسوايي عظيمي بود و برخلاف ضرورت دين مبين اسلام است و ما اين سؤال را مطرح مي‌كنيم كه چرا بايد علماي اسلام در قبال آن سكوت كنند؟
ايشان خاطرنشان كردند: اينها اگر يكسال در قم بمانند و اسلام را فرا بگيرند دست از اين گونه اقدامات برخواهند داشت، آنها خود را در يك محدوده زنداني كرده و از كتاب و سنت بي‌خبر هستند.

http://www.jomhourieslami.com/1392/13920721/13920721_03_jomhori_islami_akhbar_dakheli_0039.html