سبد كالايي به چه كساني اختصاص مي‌يابد؟
روزنامه جمهوري اسلامي
16/09/1392
سرويس خبر: اقتصادي
سبد كالايي به چه كساني اختصاص مي‌يابد؟پنجم آذر ماه رئيس‌جمهور از اختصاص دو بسته كالايي براي اقشار كم‌درآمد تا پايان امسال خبر داد و اعلام كرد كه كارمندان دولت نيز جزو اين اقشار كم‌درآمد محسوب مي‌شوند كه در كنار يارانه نقدي اين كمك را دريافت مي‌كنند. البته وي از بيان جزييات اين سبد كالايي امتناع كرد و گفت كه زمان و مقدار اين دو بسته كالايي بعدا اعلام مي‌شود.
به گزارش ايسنا، با اعلام اين خبر از سوي رئيس جمهور فضاي كشور نيازمند كسب اطلاعات بيشتري از جزييات اين طرح بود كه متاسفانه تا كنون به جز يكي دو مورد اظهارات كلي از سوي مسوولان رده بالا اظهار نظر شفافي از اين طرح نشده‌ است.
وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان مجري طرح اعلام مي‌كند كه هنوز مصوبه اختصاص سبد كالايي به آنها ابلاغ نشده و نمي‌تواند درباره جزييات آن پاسخگو باشد و از سوي ديگر محمد باقر نوبخت، سخنگوي اقتصادي دولت نيز ارائه جزييات درباره سبد كالايي را برعهده اين وزارتخانه گذاشته‌ است.
نوبخت همچنين از تأمين ريالي اين سبد كالايي و همچنين ارائه آن در بهمن ماه و اسفند ماه خبر داد و در اين‌باره اظهار كرد كه معاونت برنامه‌ريزي تامين‌كننده منابع مالي براي سبد كالايي است و پيش‌بيني‌هاي لازم را انجام داده و در اختيار تهيه‌كنندگان اين سبد قرار داده است.
وي در اين‌باره اعلام كرد كه اعتبار اين طرح از محل‌ مرتبط با پرداخت‌ها تامين شده و عدد و رقم دقيق آن متناسب با قيمت زماني است كه سبد كالايي ارائه شود. معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور با بيان اين‌كه براي نوع كالاها برنامه‌ريزي شده اما معاونت برنامه‌ريزي به تنهايي متولي آن نيست، افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت تهيه‌كننده سبد كالا است. نوبخت از نبود هيچ‌گونه كمبود ريالي در تامين كالاها خبر داد و گفت: با توجه به اين‌كه سقف بودجه 1392 از 210 به 171 هزار ميليارد تومان كاهش يافت اما اعتبارات لازم براي پرداخت مابه‌التفاوت كالاهاي اساسي به ويژه گندم به دو برابر افزايش يافت. به گونه‌اي كه اين رقم در قانون بودجه از حدود 5100 ميليارد تومان به دو برابر رسيد از اين‌رو پيش‌بيني مي‌شود كه كمبودي وجود نداشته است. وي هم‌چنين در مورد اين‌كه آيا سبد كالايي جايگزين عيدانه سال گذشته خواهد شد تصريح كرد: عيدانه فقط يك بار و تحت شرايط خاص داده شد، اما اين‌كه در ادامه چگونه باشد نبايد اكنون به آن ورود پيدا كرده و دغدغه‌هاي مردم را در اين زمينه افزايش داد. غير از موارد فوق اطلاعات بيشتري درباره اين طرح از سوي مسوولان دولتي ارائه نشده‌ است اما بر اساس برخي از اظهارات غير رسمي از سوي مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت گويا اين سبد كالايي شامل پنج قلم كالاي اساسي شامل برنج، روغن، تخم‌مرغ، پنير و گوشت مرغ است. همچنين تعداد افرادي كه در كشور به آنها سبد كالايي اختصاص مي‌يابد در حدود 21 ميليون نفر است كه عمدتا افراد تحت پوشش كميته امداد، سازمان بهزيستي، روستاييان، عشاير، كارگران و كارمندان هستند. همچنين يك مقام مسئول در وزارت صنعت و تجارت نيز احتمال داد كه در ايام سالگرد پيروزي انقلاب و ايام پاياني سال اين دو سبد كالايي در اختيار مردم قرار مي‌گيرد. به گفته وي چهار كالاي برنج، گوشت، مرغ و روغن در اولويت توزيع قرار دارند اما ممكن است كالاهاي ديگري هم اضافه شود.

http://www.jomhourieslami.com/1392/13920916/13920916_18_jomhori_islami_eghtesadi_0005.html