دومين سبد كالايي در نيمه اول اسفند توزيع مي‌شود
روزنامه جمهوري اسلامي
26/10/1392
سرويس خبر: اقتصادي
دومين سبد كالايي در نيمه اول اسفند توزيع مي‌شودرئيس سازمان حمايت مصرف‌كنندگان و توليدكنندگان با اعلام ارائه دومين سبد كالايي در نيمه اول اسفند اظهار كرد: در حال حاضر كالاهاي سبد كالايي تامين شده و در مرحله تعريف شبكه توزيع هستيم.
جواد تقوي اظهار كرد: در حال حاضر كالاهاي سبد كالايي تامين شده و در مرحله تعريف شبكه توزيع هستيم. وي ادامه داد: اين سبد به هيچ وجه نقدي نبوده و پنج قلم كالا به صورت رايگان عرضه مي‌شود و براساس كد ملي كه روي سيستم يارانه‌ها ثبت شده پرداخت مي‌شود.
تقوي با بيان اين‌كه مردم بايد آهسته شاهد كاهش قيمت‌ها باشند، درباره سياست‌هاي دولت براي قيمت‌گذاري كالا بيان كرد: برنامه قيمت‌گذاري در مواد 101 و 102 قانون برنامه پنجم توسعه آمده است. تقوي در ادامه در پاسخ به اين سوال كه آيا دولت ذخيره سازي كالا را در ادامه قانون هدفمندي‌ يارانه‌ها ادامه مي‌دهد بيان كرد: ذخيره سازي عادي و اسراتژيك همچنان ادامه پيدا مي‌كند.
وي با تاكيد بر اين‌كه شرايط تحريم وضعيت قابل پيش‌بيني را فراهم نمي‌كند گفت: لذا بايد نسخه‌هاي آماده داشته باشيم. تقوي در ادامه درباره موضوع خودرو و برگزاري جلسات شوراي سياست‌گذاري خودرو با حضور وزير صنعت، معدن و تجارت بيان كرد: در سال گذشته به دليل عدم تامين نقدينگي و ارز براي واحدها توليد خودرو نصف شد و ادامه آن در سال 1392 شرايط را حاد كرد. وي با بيان اين‌كه هزينه‌هاي توليد خودرو قيمت آن را افزايش مي‌دهد اظهار كرد: با بالا آوردن تيراژ توليد بايد به جبران هزينه‌هاي سربار پرداخت.
در همين راستا وزير صنعت، معدن و تجارت به خودروسازان اعلام كرده است كه بايد برنامه‌هاي خود را در جهت بالا بردن تيراژ توليد اعلام كنند. تقوي با اعلام رشد توليد در دو خودروساز بزرگ كشور تصريح كرد: اين موضوع باعث ثبات قيمت‌ها در توليد خودرو شده است. به گفته وي سال قبل خودرو بر مبناي ارز مبادله‌اي قيمت‌گذاري شده بود ولي امسال براساس ارز متقاضيان قيمت‌گذاري شده است.
وي با انتقاد از فرمول رئيس سابق شوراي رقابت در مورد تعيين قيمت خودرو گفت: اين فرمول اشكالات زيادي دارد و ما هيچ بحث كارشناسانه‌اي بر روي آن نمي‌كنيم. در سال قبل نيز مبناي محاسبه قيمت خودرو مبادله‌اي بوده است. رئيس سازمان حمايت مصرف‌كنندگان و توليدكنندگان با اشاره به اين‌كه تامين تسيهلات مالي،‌ تامين ارز و افزايش تيراژ توليد در دستور كار است بيان كرد: ما دو شيوه براي فروش خودرو تعيين كرده‌ايم يك فروش فوري نقدي است كه حداكثر از زمان پرداخت پول تا يك ماه خودرو بايد تحويل داده شود و دومي پيش فروش سه ماهه است كه از زمان پرداخت تا سه ماه بعد متقاضي بايد خودرو خود را تحويل بگيرد. وي افزود: در پيش فروش سه ماهه مصرف‌كننده مشاركت در توليد دارد و اگر خودروساز از زمان تحويل تعيين شده در قرارداد تاخير داشت غرامت آن را بايد پرداخت كند.
تقوي درباره تعرفه خودرو گفت: پيشنهادات مختلفي مطرح است و بسته به نوع، ظرفيت و حجم خودرو تعرفه مشخصي تعيين مي‌شود كه اين موضوع ظرف 10 روز آِينده تعيين تكليف مي‌شود.

http://www.jomhourieslami.com/1392/13921026/13921026_18_jomhori_islami_eghtesadi_0005.html